Як нові цифрові технології змінюють енергетичну галузь нашої країни та що інноваційна енергетика дасть пересічним користувачам? Читайте у матеріалі.

Читайте також: Інновації та цифровізація – пріоритетні напрямки розвитку для ДТЕК на найближчі 10 років

Якою може бути цифрова енергетика?

На початку 2019 року компанія ДТЕК запустила нову програму цифрової трансформації MODUS. Цей довгостроковий проєкт передбачає впровадження інновацій та цифрових систем в усі виробничі та адміністративні процеси бізнесу. В команду MODUS входять менеджери, інженери, програмісти та дизайнери, які розробляють технологічні рішення для будь-яких бізнес-завдань. По суті, це експертиза в напрямах управління продуктами та проєктами, Agile/Scrum, аналітики даних (Data Science і Data Engineering), розроблення ПЗ (бізнес-аналіз, UX/UI design), побудови цифрової інфраструктури та кібербезпеки.

MODUS передбачає кілька хвиль цифровізації

  1. В межах першої впроваджуються нові цифрові системи для підвищення безпеки та ефективності на виробництві (наприклад, у шахтах і ТЕС), створюються нові інструменти контролю логістики в енергетиці, підбору персоналу, а також розробляються технології моніторингу станів електромереж.
  2. Друга хвиля цифровізації охоплює моделювання розробки родовищ енергетичних ресурсів і роботизацію всіх офісних процесів, зокрема цифрової закупівлі, аналітики та управління інформацією.
  3. Для останньої третьої хвилі цифровізації представники ДТЕК планують впровадити цифрові інструменти взаємодії з клієнтами та цифрові технології управління поновлюваними джерелами енергії. Станом на сьогодні компанія запустила вже понад три десятки проєктів першої та другої хвилі.

Цифрові ВДЕ / Фото ДТЕК

Які технології вже впроваджені?

Одним з найбільш значущих досягнень програми MODUS стало створення інфраструктури зв’язку на глибині 500 м у шахті "Ювілейна" (ДТЕК Павлоградвугілля). Безпрецедентний для України приклад проведення "Wi-Fi в шахту" дозволив підвищити безпеку шахтарів і оптимізувати цикл видобутку ресурсів. Для реалізації цього проєкту знадобилося більше сотні кілометрів оптоволоконного кабелю, кілька сотень точок доступу Wi-Fi та безліч датчиків для контролю стану шахти й концентрації в ній вибухонебезпечних газів.

Цифрова шахта / Фото ДТЕК

Наступний крок — розгортання ряду проєктів з безпеки в цифровій інфраструктурі шахти. Система зв’язку дозволить в режимі реального часу отримувати дані з різних датчиків безпеки та повідомляти шахтарям про зміну аерогазових показників, за допомогою відеокамер моніторити робочий процес, за необхідності оголошувати й проводити евакуацію, а гірничий диспетчер зможе дистанційно допомогти працівникові у разі аварії, направляючи повідомлення на розумну лампу-пейджер, яка стане індивідуальною системою безпеки шахтаря.

Завдяки новим датчикам, сучасним вагам і автоматизованій лебідці, керованим комп’ютерним алгоритмом, в ДТЕК також домоглися більш ефективного завантаження вагонів вугіллям. Завдяки алгоритмам штучного інтелекту було оптимізовано побудову маршрутів і розподіл вагонів. У компанії також розробили нове ПЗ для контролю стану вагонів онлайн, яке мінімізує ризики простою і знижує витрати на логістику. Сумарно ці розробки зберегли компанії 37+ млн гривень за весь час своєї роботи.

Цифрова ТЕС / Фото ДТЕК

Цифрові електромережі / Фото ДТЕК

Що стосується автоматики – вже на кількох ТЕС в Україні (зокрема, Курахівська і Запорізька) впроваджені системи автоматичного визначення оптимальних режимів роботи енергоблоків станції, які в режимі реального часу надають машиністам ТЕС свої рекомендації. Тут використання технологій IoT, Machine Learning, Data Lake для скорочення витрат палива принесло економічний ефект в розмірі 170+ млн грн за 21 місяць роботи.

Плюси для економіки

Попри значні витрати на розроблення і впровадження цифрових технологій і систем, вони приносять результати й досить швидко окупаються завдяки оптимізації виробничих і адміністративних процесів.

Наші інвестиції в програму цифрової трансформації вже почали окупатися. З весни минулого року, коли стартувала наша програма, економічний ефект від цифровізації вже становив близько 230 млн гривень – 100 млн у 2019 і 130 млн у 2020-му році. Такі програми – це наш внесок і наші інвестиції в енергонезалежність вітчизняної енергетики, яка зобов’язана пройти шлях цифрової трансформації, щоб стати конкурентоспроможною і відповідати викликам часу,
— пояснює керівник програми MODUS Дмитро Осика.

Нова навчальна програма

"Бути цифровою організацією означає не тільки використовувати цифрові продукти, послуги та взаємодію з клієнтами. У процесі трансформації компанії в цифрову потрібні й великі зміни в діях співробітників, їхній власній поведінці та взаємодії з іншими людьми, всередині й поза організацією. Іншими словами, успішна цифрова трансформація починається з культурної трансформації, – зазначає Дмитро Осика

Еволюційний перехід в новий цифровий світ у 2020 перетворився на революційний. Тепер навіть ті, хто скептично ставився до реалістичності переходу в онлайн, розуміють, що без присутності в цифровому світі та вміння ефективно працювати там уже не обійтися,
– пояснює директор Academy DTEK Валерія Заболотна.

Важливо: У найближчі 10 років ДТЕК трансформується в більш екологічний, ефективний і технологічний бізнес

Майбутнє енергетики

2020 рік довів, що зміни неминучі, і навіть ті, хто не вірив у майбутнє цифровізації, тепер змушені прийняти нові правила гри. Такі зміни вимагають ресурсів, кардинальної трансформації всіх напрямів виробництва і культурних змін. Вже сьогодні нові цифрові технології дозволяють поліпшити сферу виробництва електроенергії в нашій країні й в усьому світі. А вже завтра новіші технології можуть змінити наш світ так, як його змінила сама електроенергія за останні 100 років. Хочемо ми цього чи ні.