Технологію придумали науковці шотландського університету Сент-Ендрюс, повідомляють на офіційному сайті навчального закладу.

Цікаво Перший у світі: McDonald's відкрила ресторан, який не споживає електрики – вражаючі фото

Зауважимо, що вартість елітного віскі може сягати кількох сотень тисяч доларів. Тож, аби не витратити таку чималу суму дарма, важливо встановити, чи напій не підроблений.

Як працює спосіб

Раніше автентичність дорогого віскі перевіряли за допомогою детектора SORS. Цей метод дозволяв спрямовувати лазерний промінь на речовину та проаналізувати розсіювання світла у ній.

Проте він дещо завдавав незручностей – пляшку необхідно було розкорковувати. Натомість британські вчені придумали, як вдосконалити технологію, не відкриваючи пляшку.

Їх спосіб, як і попередній, базується на раманівській лазерній спектроскопії. Вона дозволяє перевірити, як світло розсіюється та взаємодіє з молекулами певного зразка.

Науковці взяли до уваги те, що скло пляшки також розсіює світло і може порушити сигнал. Тому використали 2 промені і завдяки цьому змогли відокремити сигнал скла від сигналу напою.

Що кажуть самі дослідники

Вчені наголосили: метод не вимагає складних оптичних приладів і може стати доступним для широкого використання. Крім віскі, дослідники також випробували цей метод для перевірки горілки та джину.

"Ненавиджу, коли доводиться запасати краплю віскі для перевірки. Я б волів випити цілу пляшку", – зауважив один із творців цього методу, професор Кішан Долакія.

І підкреслив, що лазерна спектроскопія є потужним інструментом для характеристики хімічного складу різних речовин. Використовувати її для перевірки алкоголю – справді захоплююче, вважає він.