Магазин, але без каси: як працює український банк їжі "Тарілка" – відео
Джерело:
UkraїnerУ світі є мільйони людей, яким бракує їжі. Водночас тонни продуктів потрапляють на смітники. Обидві проблеми можна зменшити, якщо розподіляти харчі раціональніше. Для цього створюють, зокрема, продовольчі банки.
Першу таку організацію у Львові створив Ростислав Косюра – українець, який 23 роки жив в Німеччині та Франції.
Читайте також Подружжя покинуло бізнес у Луцьку, аби створити овечу ферму: історія надихає
► У 2019 році він повернувся на батьківщину. Пів року працював над концепцією і вивчав досвід найбільшої німецької мережі продовольчих банків Die Tafeln.
► Домовляючись з мережами магазинів та міською владою про співпрацю, вже у вересні 2019 року Косюра запустив цей проєкт у своєму рідному Львові.
Як працює "Тарілка"
Волонтери "Тарілки" збирають продукти з магазинів-партнерів та передають благодійникам. У Львові вони готують приміщення для продовольчого банку, що стане магазином без каси.
Туди зможуть прийти за продуктами ті, хто їх потребує, і ті, хто хоче ними поділитися. Глобальна місія "Тарілки" – поширення культури продовольчих банків у всіх регіонах України.
Зауважимо, що нещодавно до них звернулася організація, яка годує малозабезпечених людей у Києві й хоче мати "Тарілку" як інструмент залучення додаткової їжі.
Більше про продовольчий банк "Тарілка": дивіться у відео Ukraїner
Довідка. Ukraїner – це волонтерський медіапроєкт, який у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну і презентує її у світі.