Вчені знайшли спосіб фарбувати джинси без хімікатів
Джерело:
UGA TodayЗараз неможливо уявити життя без наших улюблених джинсів, хоча процес їх фарбування, на жаль, не є екологічним. Однак, ймовірно, зовсім скоро можна буде позбутися цієї проблеми.
Це тому, що дослідники з Університету Джорджії розробили нову технологію фарбування джинсів, яка є більш прихильною до нашої планеті. Вона передбачає використання меншої кількості води та усуває токсичні хімікати.
Читайте також TikTok розробляє службу психологічної допомоги
На додачу до вищеперелічених переваг нова технологія фарбування може запропонувати ширшу гаму відтінків, ніж традиційні методи.
Стара технологія містить хімікати
- У традиційному методі фарбування джинсової тканини використовують синтетичний пігмент індиго.
- Оскільки він не розчиняється у воді, то його розводять токсичними речовинами, такими як гідросульфіт натрію.
- Згодом цей хімікат потрапляє у навколишнє середовище разом з водою, у якій багаторазово полоскають джинси.
- За даними університету, для того, щоб джинсова тканина стала достатньо синьою, фабрики можуть витрачати на одну пару від 50 до 100 літрів води.
- Загалом джинсова промисловість використовує на рік понад 45 000 тонн синтетичного індиго, а також понад 84 000 тонн гідросульфіту натрію та 53 000 тонн лугу.
Замінили хімікат на природні компоненти
Професор Сергій Мінько та докторант Смріті Рай розробили альтернативний процес, в якому частинки індиго змішуються з целюлозними нановолокнами, отриманими з деревної целюлози, природним цукром, відомим як хітозан, який можна отримати з відходів морепродуктів, та водою. Хоча у своєму експерименті вчені використовували лише природне індиго, вони стверджують, що підійде також і синтетичне.
Коли отриманий гідрогель наносять на необроблену джинсову тканину, волокна наноцеллюлози утворюють сітчасте покриття, яке інкапсулює частки індиго, прикріплюючи їх до волокон матерії. Зі свого боку хітозан підсилює прилипання до поверхні, а також покращує фіксацію кольору.
Трафаретний друк з натуральним індіго: дивіться відео UGA
Новий метод, кажуть вчені, є більш ефективним, адже потребує набагато менше води і часу на закріплення барвника. При цьому пофарбована тканина має приблизно таку ж товщину, вагу і гнучкість, як і та, що оброблена традиційним способом.
"Джинсова тканина і виробництво джинсів – це великий ринок, тому навіть невеликі зміни в галузі можуть мати величезний вплив", – каже Мінько.
Він додає, що нову технологію ще потрібно комерціалізувати, щоб запровадити її у масове виробництво джинсового одягу.
Новий метод фарбування може забезпечити ширшу гаму кольрів, ніж традиційний спосіб / Фото UGA
Цікаві факти про джинси
- Вперше вироби із джинсової тканини згадувалися в портових книгах Англії XVI століття. В ті часи її імпортували з Генуї, щоб виробляти штани, а в подальшому збувати по всій Європі.
- Колір індиго для деніму раніше виготовлявся на попелі.
- Винахідником сучасних джинсів вважають Лівай Строссу, який після переїзду до Америки змінив ім'я на Леві Страусс і заснував відому нині на увесь світ компанію Levi Strauss & Co.
- Велику популярність джинсів приніс Оззі Осборн, який вважався гуру "бітників". Саме завдяки йому джинси стали особливо популярними серед молоді.
- У Радянському Союзі вперше джинси побачили у 1958 році під час Міжнародного фестивалю молоді та студентів. Іноземна новинка вмить сподобалася радянській молоді.
- 26 лютого у світі відзначають Міжнародний день Джинсів (Jeans Day).