Австрійці придумали екологічну технологію: фарбують одяг бактеріями
Джерело:
FuturezoneВіденська текстильна лабораторія прагне зробити модну індустрію моди більш екологічною. Для цього там використовують натуральні барвники з бактерій.
Текстильна промисловість забруднює навколишнє середовище, чи не найпроблематичнішим є саме фарбування тканин. Хімік Карін Флек шукала альтернативу роками.
Читайте також Вже зацікавилися Mentos і Vans: студенти створюють колеса для скейтборду з жуйок
Що каже засновниця стартапу
У 2020 році вона заснувала Віденську текстильну лабораторію. До цього підштовхнув друг з Амстердама, який познайомив її з фарбуванням бактеріями у 2017 році.
Мікроорганізми можуть виробляти фарби, і ми намагаємось використовувати це у промислових масштабах,
– пояснила Флек.
Вона зауважила, що таких мікроорганізмів є багато. Проте потрібно самотужки з'ясувати, який з них виробляє який колір та чи виробляє він його взагалі.
У які кольори вже фарбують одяг
Компанія користується, зокрема, бактеріологічною колекцією, складеною художником Еріхом Шопфом. Він використовував мікроорганізми для своїх мистецьких робіт.
"Ми систематично аналізуємо бактерії й перевіряємо, чи діють вони. Якщо так, то на які речовини", – пояснила Флек. Її команда вже дослідила понад 20 таких мікроорганізмів.
Зразки тканин вже доступні у відтінках жовтого, оранжевого, червоного, синього, бежевого. Зелений – складний колір,
– зауважила Флек.
Й додала, що не всі барвники підходять для усіх волокон. Адже кожен поводиться по-своєму. "Має значення, що ви фарбуєте – шерсть, шовк, поліестер чи нейлон", – додала вона.
Попереду – ще багато роботи
Наразі технологія працює у лабораторних умовах й у невеликих масштабах. Аби мати можливість виробляти барвники за конкурентними цінами потрібно ще багато працювати.
Щоправда, стартап вже співпрацює з чилійською дизайнеркою, яка живе в Берліні. Вона розробила цілу капсульну колекцію для свого бренду Anima у кольорах стартапу.
Капсульна колекція від Anima / Фото Philipp Kuelker
Флек підкреслила, що інвестувати в інновації – важливо. Адже крім природних процесів, практично немає альтернатив синтетичним процесам на основі нафтопродуктів і тонких хімікатів.
Зверніть увагу! Крім Віденської текстильної лабораторії, над натуральними барвниками працюють також й інші стартапи, наприклад – у Франції та Великій Британії.