Сигнал тривоги: вперше море в Арктиці не замерзло у жовтні
Щорічне замерзання моря Лаптєвих затримується внаслідок затяжного тепла на півночі Росії та вторгнення атлантичних вод. Глобальне потепління спричинить небезпечні наслідки для всього полярного регіону.
Температура океану в цьому районі нещодавно піднялася більш ніж на 5 °С після аномальної спеки та надзвичайно раннього спаду морського льоду минулої зими. Відтак, вчені зафіксували в Арктиці рекордну площу відкритого незамерзлого моря, пише The Guardian.
Важливо: Антарктика стане зеленою: вчені показали, як та коли це станеться – відео
Відсутність замерзання моря цієї осені є безпрецедентною подією в Сибірському Арктичному регіоні. Це відповідає очікуваному впливу кліматичних змін, спричинених людиною, – сказав доктор Державного університету Колорадо Захарі Лейб.
Чому це небезпечно?
- Згідно з попереднім дослідженням, цьогорічна сибірська теплова хвиля зросла щонайменше в 600 разів внаслідок промислових та сільськогосподарських викидів.
- Загалом середня товщина льоду виявилася вдвічі меншою, ніж в 1980-х роках.
- Внаслідок глобального потепління атлантичні течії направилися в Арктику, а парниковий ефект також порушив розшарування теплих глибоких вод і прохолодних поверхневих, що, як відомо, перешкоджає утворенню льоду.
- Вчені стурбовані тим, що затримка замерзання може вплинути на зменшення крижаного покриву – це перешкоджає відбиванню сонячного тепла.
- Велика площа відкритого моря також означає посилення турбулентності у верхньому шарі Північного Льодовитого океану, який приносить більше теплої води з глибин.
Фахівці відзначають, що тенденції більше засмучують, аніж шокують. Адже такий розвиток подій прогнозували давно, але суттєвої реакції з боку тих, хто приймає рішення, недостатньо.
Довідка
Море Лаптєвих відоме як батьківщина льоду, який утворюється вздовж узбережжя на початку зими, а потім дрейфує на захід, несучи поживні речовини через Арктику, перш ніж навесні розпадеться в протоці Фрама між Гренландією і Шпіцбергеном. Якщо лід утворюється пізно, він буде тоншим а, отже, з більшою ймовірністю розтане, поки дістанеться протоки. Як наслідок, надійде менша кількість поживних речовин для арктичного планктону, який потім матиме знижену здатність витягувати вуглекислий газ з атмосфери.