Лазерна медицина: як інноваційні методи допомагають людям
Лазерну техніку в медицині відкрили та почали застосовувати у 60-х роках минулого сторіччя. Лазер – це тонкий та потужний світловий промінь, який використовують для проведення косметологічних процедур, операцій в стоматології, офтальмології та навіть онкохірургії.
З появою лазерного обладнання відкрилися нові можливості у сфері дерматології та косметології. Відтак, лікарям вдається вирішувати найскладніші завдання та творити справжні дива, розповідає Куншт.
Важливо! Вакцинація: як щеплення впливають на аутизм
Лазер дозволяє виконувати найрізноманітніші косметичні процедури, такі як: терапія судинних та пігментних патологій, корекція та видалення рубців та татуювань. Також, лазер радять використовувати у боротьбі з вродженими або набутими хворобами чи дефектами шкіри. Він видаляє відмерлі клітини шкіри, стимулює ріст нових та виконує функцію фотоомолодження - розгладжує зморшки та вирівнює колір шкіри.
Як працює
Основою роботи лазера є процес вимушеного випромінювання, що є наслідком зовнішнього впливу. Основні його складові: зовнішнє джерело накачування, активне лазерне середовище та оптичний резонатор.Активне лазерне середовище – це атоми, молекули газу, кристали або скловолокно.
Оптичний резонатор – це система з двох дзеркал, між якими розташовується активне середовище. Енергія накачування збуджує атоми активного середовища, які випускають світловий промінь, що багаторазово посилюється й фокусується, проходячи через оптичний резонатор.Глибина проникнення променя у біологічні тканини залежить від довжини хвилі. Найчастіше застосовується діапазон випромінювання від зеленого (від 500 нм) до ближнього інфрачервоного (до 1500 нм) світла. Сьогодні джерелами такого світла, крім лазерів, є широкосмугові імпульсні лампи (IPL), які використовуються для фотоомолодження. Ультрафіолет може спричиняти проблеми зі шкірою, очима, кровоносними судинами та імунною системою. Його використовують лише для фототерапії дерматологічних захворювань шкіри.
Фото Getty Images
Типи лазерів у косметології
Рубіновий
Видалення доброякісних пухлин та борютьба зі стійким розширенням дрібних судин шкіри, за умови відсутності запалення.
Гелій-неоновий
Використовують для видалення пігментних плям, судинної сітки і для лікування пульпіту та карієсу у стоматології.
Діодний лазер
Використовується для епіляції, видалення татуювання та пігментних плям.
Фото Getty Images
Неодимий лазер
Використовується для широкого спектра процедур: від видалення гемангіом до омолодження шкіри..
Лазер, що працює на кристалі олександриту
Золотий стандарт для епіляції з глибиною проникнення до волосяного фолікула (4320 мікронів).
Ербієвий та вуглекислотний лазери
Застосовують для шліфування рубців та омолодження шкіри.
Фото Getty Images
Вплив на біологічні тканини
Можливість сфокусувати велику енергію на дуже малій площі дозволяє вибірково впливати на біотканину й дозувати ступінь цього впливу (від коагуляції до випаровування та навіть розрізу). Сучасна медицина дозволяє видаляти надлишок жирової тканини за допомогою взаємодії лазерного випромінювання потрібної інтенсивності з адипоцитами (клітинами, з яких складається жирова тканина). Мембрани жирових клітин руйнуються, а їхній вміст – маслянистий розчин – усувається спеціальним мікронасосом або шприцом. Процедура не потребує госпіталізації пацієнта і може бути проведена в амбулаторному режимі.
Підсумовуючи, розвиток лазерної медицини відбувається за трьома основними напрямками: діагностика, хірургія і терапія. Наразі світова медична спільнота намагається звести хірургічне втручання до мінімуму. За допомогою широкого діапазону характеристик та матеріалів, що використовуються у лазерній техніці, естетична медицина дозволяє видаляти більшість недоліків шкіри і навіть пропонує позбутись підшкірного жиру в різних зонах тіла.